עו"ד מסיקה לוטם – עו"ד דיני עבודה

דיני העבודה בישראל

יחסי העבודה בישראל הינם ענף יחודי המכיל בתוכו בין היתר את משפט העבודה המגן. משפט העבודה המגן, מכיל חקיקת מגן ענפה בתחומים שונים מתחום עולם העבודה. בהתאם הוקמה בישראל מערכת בתי משפט מיוחדת לתחום יחסי העבודה (בתי הדין לעבודה). בתי הדין לעבודה דנים בעניינים הקשורים ליחסי וסכסוכי עבודה ותובענות בין עובד למעסיק, עניינים הכוללים נושאים שונים ומגוונים דוגמת תנאי העסקה של העובדה, שכר עבודה ותנאים סוציאליים. עצם קיום יחסי עבודה בין העובד למעסיק, אפליה במקום העבודה, מי מהצדדים ליחסי העבודה הביא לסיום את יחסי העבודה והאם סיום יחסי העבודה היה כדין.

מעבר לכך, חוקי העבודה במדינת ישראל, כמו גם פסיקותיו של בית הדין הארצי לעבודה מסדירים נושאים רבים, במסגרת יחסי העבודה כגון:

 1. הזכות של העובד לקבל הודעה על תנאי העסקת עובד – זכות זו מוגדרת בחוק הודעה לעובד. בעניין זה ראה מאמר בנושא "הודעה על תנאי העסקה".
 2. תלוש שכר – תלוש השכר צריך להיות ברור לעובד ולעמוד בכללים שקובע תיקון 24 לחוק הגנת השכר.
 3. תשלום שכר מינימום – שכר המינימום מתעדכן מפעם לפעם בהתאם לאמור בחוק שכר מינימום.
 4. הזכות של העובד לקבל ימי מחלה – כך למשל חוק דמי מחלה, וכן חוק עבודת נשים וחוקים נוספים קובעים את מספר ימי המחלה להם זכאי עובד ואת התשלום עבורם. בעניין זה ראה מאמר בנושא "ימי מחלה – דמי מחלה על פי החוק בישראל".
 5. הזכות  לחופשה שנתית – זכות זו מעוגנת בחוק חופשה שנתית המאפשר לכל עובד לצאת למספר ימי חופשה בשנה לצורך מנוחה מהעבודה. כמובן שמדובר על ימי חופש בתשלום.
 6. קרה שעבדתם יותר מהשעות בהן נדרשתם לעבוד? אולי הינכם זכאים לתשלום עבור שעות נוספות. תשלום עבור שעות נוספות מוגדר בחוק שעות עבודה ומנוחה. להרחבה בעניין זה ראה מאמר "ימי חופשה או דמי חופשה – מה קובע חוק חופשה שנתית?".
 7. קרה שנאלצתם לעבוד בסוף השבוע או בחג. אולי מגיע לכם תשלום גבוה מהרגיל. בהתאם לחוק, עבודה בסופי שבוע ובחגים מקנה לעובד תשלום גבוה יותר.
 8. פנסיה חובה במשק – החל משנת 2008 חלה על כל מעסיק במשק לפתוח לעובדיו קרן פנסיה.
 9. במצב בו עובד מסיים את עבודתו, חלים מספר חוקים כמו החוק המעניק לעובד פיצויי פיטורים. כמו כן במקרה של סיום יחסי עבודה, חל חוק הודעה מוקדמת המטיל הן על העובד והן על המעביד (תלוי בגורם המסיים את יחסי העבודה) להעניק לצד השני הודעה מוקדמת של מספר ימים בהתאם לוותק של העובד במקום העבודה, הודעה טרם סיום יחסי העבודה. להרחבה בעניין זה ראה מאמר "פוטרת מהעבודה? מגיעה לך הודעה מוקדמת!".
 10. במידה ומעסיק רוצה לסיים את יחסי העבודה, קבעו בית הדין שעל המעסיק לערוך לעובד שימוע לפני פיטוריו.
 11. חוקים אשר עוסקים בשוויון – חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבליות, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה האוסר על מעסיק להפלות עובד מכל מיני סיבות המופיעות בחוק, כמו כן קיים חוק עבודת נשים שמעגן זכויות נשים בעבודה.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מ- עורך דין דיני עבודה מומחה, ניתן להתקשר אלינו למספר 054-9575708 ונשמח לעמוד לשירותכם.

מאמרים בנושא
דיני עבודה

דיני העבודה בישראל

יחסי העבודה בישראל הינם ענף יחודי המכיל בתוכו בין היתר את משפט העבודה המגן. משפט העבודה המגן, מכיל חקיקת מגן ענפה בתחומים שונים מתחום עולם

קרא עוד »
לקבלת ייעוץ משפטי
054-957-5708
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם!
סגירת תפריט
שליחת הודעה
Call Now Button