עו"ד מסיקה לוטם – עו"ד דיני עבודה

לעבוד במספר מקומות עבודה במקביל ולשמור על תיאום מס תקין

תיאום מס תקין לשכירים

רף המס של כל אדם נקבע בתחילת שנת הכספים וזאת על פי רמת השכר שלו. רף זה נקבע בהנחה שלאורך כל השנה זו תהיה רמת ההשתכרות של עובד זה. התחשיב מתבצע על פי מדרגות המס לאחר קיזוז נקודות הזיכוי אשר מגיעות לאוכלוסייה מסוימת כמו אימהות לילדים, אם או אב לילד נכה, מי שמשלם מזונות לגרושתו ועוד. אם עובד ספציפי מועסק גם במקום עבודה נוסף, מחליטים מהו מקום העבודה העיקרי ובהתאם לכך מבצעים תיאום מס, כדי לא לשלם כפל מס.

תיאום מס

אדם שעובד בשני מקומות עבודות כמו עמית סגל שעובד בערוץ 12 בטלוויזיה, בידיעות אחרונות וגם מעניק הרצאות, מחויב להודיע למקום שבו הוא מקבל שכר נמוך יותר, שזוהי עבודתו השנייה ולכן יש לבצע עבורו תיאום מס תקין לשכירים. לאור העובדה שבמקום בעבודה העיקרי שלי מופרש מלוא המס ומועבר לרשויות המס, אין צורך שישלם במקום העבודה השני מס מלא ולכן יבוצע תיאום מס ובמידת הצורך הוא ישלם הפרשי מס בלבד.

אופן ביצוע התחשיב של תיאום מס תקין

שכירים שעובדים בכמה עבודות הן כשכירים והן כעצמאיים מגישים בדרך כלל אחת לשנה דוח אישי הכולל את כל ההכנסות ואת כל ההוצאות המוכרות שלהם. זו הדרך היחידה לוודא שהם שילמו את המס שהם אמורים לשם ולא שילמו סכומים גבוהים יותר.

אף על פי שלקוחות מדווחים למקומות עבודה על כך שהם עובדים במקום עיקרי שבו הם משלמים מס מלא, יש לא אחת טעויות באופן חישוב המס. לכן הדרך המומלצת היא להגיש בכל תחילת שנה את הדוח האישי של השנה החולפת עם כל המידע.

בדוח זה הלקוח מגיש את טופסי 106 מכל מקומות העבודה שבהם קיבל שכר בשנה החולפת וגם טופס 106 של אשתו כיוון שהם תא משפחתי משותף. בנוסף לכל, הלקוח מגיע מסמכים של תיאום מס, מידע על הכנסות נוספות שהיו לו כשכיר או כעצמאי, כמו לדוגמה עבור העברת הרצאות, קבלת שכר דירה וכו'.

בנוסף לכך מרכז הלקוח את כל ההוצאות המוכרות ששילם במהלך השנה כמו לדוגמה, ביטוחי מנהלים ביטוחי חיים, הפרשות לקרנות פנסיה, קופות השתלמות ועוד.

הגשת דוח אישי על ידי מומחה בתחום זה

את כל המסמכים הללו, מעביר הלקוח לעורך דין, רואה חשבון או יועץ מס שהם מתמקצעים בתחום של תיאום מס תקין. הם מזינים את התוכנה בכל המידע ובהתאם לקביעת המס, אפשר לראות את התוצאה הסופית, אם שולם מס ביתר או שהמס שולם בשיעור הנכון. זכויות העובד תלויות במדיה רבה בתיאום המס ובהפרשות המגיעות לאותו עובד. לעיתים עובדים כלל לא מודעים לזכות זו ו/או לזכויות אחרות שהם זכאיים להם.

בהתאם לתוצאה של הסימולציה מגישים את הדוח האישי לרשויות. אם שולם מס ביתר, הלקוח יקבל החזר כספי תוך פרק זמן קצר יחסית לחשבון הבנק שלו. אם הוא שילם מס בשיעור נמוך מדי, יהיה עליו להשלים את המס על פי החישובים הנכונים.

לקבלת ייעוץ משפטי
054-957-5708
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם!
סגירת תפריט
שליחת הודעה
Call Now Button