עו"ד מסיקה לוטם – עו"ד דיני עבודה

אכיפה פלילית נגד מעסיק שמפר זכויות עובדים

אכיפת הוראות בתקנות העבודה נועדה לשמור על הזכויות של העובד. במקרה של הפרה וכדי להבטיח את מימוש התקנות על ידי המעסיק, צריך להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני עבודה. המאמר יעסוק בנושא של אכיפה פלילית נגד מעסיק שמפר את זכויות עובדיו ובתחומי סמכויותיו של עו"ד לענייני עבודה.

אכיפה פלילית - אפליה בעבודה: חוק שוויון ההזדמנויות

זכויות עובדים על פי חוק עוסקות במהותן באיסור ההפליה בין העובדים וקבלתם ללא הבדל דת, גזע, מין ולאום. לפי נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה כל עובד רשאי להגיש מועמדות, לקבל תנאים, קידום, הכשרה ופיצויי פיטורין בעבודתו. במקרה של תביעה, נטל ההוכחה – מעבר לכל ספק סביר היא בידי העובד ומי שמייצגו. למשל, בעת פיטורין על העובד להוכיח שלא הייתה סיבה לפיטורין עקב מעשיו או התנהגותו. בנוסף זכותו של העובד גם להיות מוגן ולקבל פיצוי כאשר נגרם לו נזק כתוצאה מהליך פלילי של המעסיק. במקרים אלו נטל ההוכחה על המעסיק.

אפליה בעבודה

באילו מקרים יכול להיגרם נזק לעובד כתוצאה מהליך פלילי נגד המעסיק?

מעסיק אשר מנכה משכר העובד לתקופה ארוכה או למטרות רווח, פגיעה חמורה בתנאי העבודה, מעסיק שקיבל התראה על הפרת דיני עבודה וחוזר על כך שוב, חשדות לעבירות פליליות, הסתרת ראיות, מתן עדות שקר ונקיטת אלימות פיזית או מילולית. כל אלו הן הפרה בוטה של זכויות בהן המעסיק ייוצג בידי עורך דין פלילי בעת תביעה אשר יכול לסייע לו בתהליך מחיקת רישום פלילי. לפיכך, ניתן להטיל עונש מאסר על מעסיקים שהפרו חוק שכר מינימום, מניעת הטרדה מינית, הפרת חוקי עבודה של בני נוער, העסקת עובדים זרים שלא כדין ועוד. לעומת זאת, תביעה אזרחית שאינה פלילית ניתן להגיש במקרים של ענייני עבודה באמצעות עו"ד לדיני עבודה.

סמכויותיו של עורך דין לענייני עבודה

עורך דין דיני עבודה מייצג עובדים או מעסיקים בבית הדין לעבודה שהופלו ביחסי עבודה, בתנאים, בשכר, פיטורין ועוד בתביעה אזרחית. גם למשרד העבודה והרווחה יש סמכות אכיפה פלילית, אכיפה מנהלית ואכיפה אזרחית. למשל, המשרד ממונה על זכויות עובדים זרים ומעניק להם ייצוג. על סמך דיני הראיות נעשה ההליך הראשוני באמצעות גישור ובניסיון למנוע הליך משפטי. אך במידה ונוקטים בהליך משפטי בית הדין לעבודה יכול לפסוק פיצויים לטובת התובע על פי הראיות ובמקרה פלילי גם מאסר. לעומת זאת, במשרד העבודה רק מפקח עבודה בכיר שנקט בהליכים מנהליים רשאי להטיל עיצום כספי על מעסיק שפעל בניגוד לחוק. העיצום הכספי הוא למעשה קנס שניתן למעסיק במקרים כמו הלנת שכר, אי מתן חופשה שנתית וכד'.

מה המשמעות של הליך מנהלי?

לעומת ההליך הפלילי בו יש עונש מאסר והוא אורך זמן רב, ההליך המנהלי קצר, מהיר ומרתיע. הרשויות התובעות את המעסיק יוכלו לנקוט בשלושה תהליכים: זימון לשימוע והתרעתו של המעסיק, קנס כספי והליך פלילי. לפיכך, הקנס והשימוע יהיו קצרים יותר וההתמקדות בהליך פלילי תהיה על מעסיקים עם הפרות חמורות יותר.

לקבלת ייעוץ משפטי
054-957-5708
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם!
סגירת תפריט
שליחת הודעה
Call Now Button